Fórum ProExcel

Forum Navigation

5 věcí, které mě štvou na Excelu

Citace
  1. Minimální bezpečnost dat
  2. Zastaralé VBA a VSTO, nedotažené JS API for Office
  3. Magické pasti a pastičky
  4. Kynutý formát
  5. Obecně klesající zájem o Excel

Jak to vidíte Vy?

Citace

Minimální bezpečnost dat
A co je pro Vás maximální bezpečnost dat? Z pohledu zámků a hesel:
a) Heslo sešitu - má jediné smysl a šifrování je podle mě dostatečné. Sešit ovšem můžete vystavit slovníkovému útoku nebo útoku generovaných hesel - hesla do 5-6 znaků nejsou velkou překážkou... Pokud si data posíláte v otevřené formě e-mailem, je věc jiná, a mohlo by s Vám zatraceně vymstít GPDR.
b) Heslo listu - od verze Excelu 2013 už není možné obcházet hesla generováním jiných se stejným hashem - hash je delší. Nicméně odstavit heslo není dvakrát těžké.
c) Heslo projektu VBA bylo, je a bude - směšné. Čili v kódu VBA mít třeba úplný připojovací řetězec do databáze, mno... A know how v nich neuchráníte nikdy.

Zastaralé VBA a VSTO, nedotažené JS API for Office
VBA je staré (a přesto zvedá hodnotu Microsoft Office o 100 %). Co se týče auditů, je možné VBA projekty digitálně podepisovat (certifikační autoritou, vlastní certifikáty neprojdou). VSTO je hezká hračka (už jen proto, že Visual Studio Community je zdarma), ale na můj vkus překombinovaná a nedotažená (co mi je do pojmů, jako je PIA, COM, ...). Zpravidla potřebujete ještě nástroje třetích stran - Excel AddIn). API a Javascript nemám nastudovaný a ani se mi nechce. I tak mám dost problémů s technologiemi, které Microsoft po dvou letech nabídne a za dva roky prostě shodí ze stolu, takže update nějakých malých aplikací pak nezřídka znamená to, že je musím vytvořit znovu a na jiných základech.

Magické pasti a pastičky
Nevím, co tím myslíte. Jestli to, že pořád spíš než jádro problémů řešíme, jak obejít bugy, pak souhlasím. Ale my se k nim leckdy ani nedostaneme, když musíme řešit samotný systém Windows, jeho stupidní a drzé aktualizace, nemluvě o tom, že jsem za posledních 14 dní dvakrát málem vyskočil z kůže po té, co jsem ve zdržujících procesech opět našel microsoftí telemetrii.

Kynutý formát
Tento názor nesdílím, i když si myslím, že celý ten model formátování je bláznivý.

Obecně klesající zájem o Excel
Pokud tím říkáte, že klesá zájem o Excel na úkor alternativních balíků Office, tak ne. Rozhodně nevyužil příležitost třeba Libre Office, to už považuji za zdařilejší a drzejší kopii WPS Office (včetně VBA). Kdybych si měl ale zahrát na vizionáře, tak podoba a forma Excelu jako takového je zastaralá a neudržitelná. Na každém kurzu učím (a hlavně mám vyzkoušené z praxe), že množství řádků i sloupců v Excelu je hloupá frajeřina. Excel nezvládá velké množství dat, i kdybyste měl 20jádrový procesor, 16 GB RAM a 64bitový Excel. I vývojáři si musí uvědomit trend, že dnes se matematické operace a data hází na hřbet grafické kartě, dotáhnout výpočty v cloudu atp.

Citace

Odpověď už nerozdělím do bodů, protože se mi to v odpovědi všechno prolíná.

Bezpečnost je minimální z několika hledisek...

Nedávno jsem četl článek (bohužel už nemůžu najít zdroj), kde byly sdíleny výsledky analýzy různých výstupů, které byly vytvořeny v excelu. Zapomněl jsem přesná čísla, ale jednalo se o větší vzorek a chybovost byla okolo 80%. Kdysi jsem se v praxi setkal s podobným závěrem, a tak s článkem docela souhlasím, přestože si analýzu nemůžu pořádně ověřit. Když se nad tím zamyslím, tak se není čemu příliš divit.

Excel je často nekontrolovatelně rozlezlý v různých odděleních firem, mezi živnostníky a používají ho různě zdatní uživatelé. To není nic překvapivého, ale jak rychle si nezkušený uživatel naletí na nějakou tu "pastičku" v excelovském prostředí, která mu naboří kvalitu dat? Může se to stát dost rychle, protože aby se tomu totiž méně zkušený uživatel vyhnul, musel by znát všechny nuance formátů, skutečných dat a jejich datových typů, agregace, různé transformace, nuance ve vzorcích, KT a tak dále. Za dobu co pracuji s excelem jsem se setkal s řadou "pastí", který mi ve výsledků zajistily špatný výstup. Tam se něco špatně agreguje, protože ze textem je neviditelný znak atd. Myslím, že víte o čem mluvím. K excelu, oproti třeba databázi, se často pustí prakticky kdokoli..."Pepo, tady si sedni a začni sem do tabulky zadávat data". Bez validace vetšinou, protože pořádná cesta, jak ověřit vstup je programově VBA/PIA apod. Nemluvě o nějakých c&p z jiných formátů nebo aplikací. A mohl bych pokračovat. Výsledek všeho je minimální bezpečnost dat a jejich konzistence. Za to nemůže přímo excel, ale tak nějak se k tomu jako office kalkulátor podbízí a nenabízí nic moc jak se tomu bránit (validace a zámky pro srandu atp.).

Pokud nejde jen o nějaký malý reportík, formulář, pak mají data přijít do excelu vždy z bezpečného datového uložiště (konzistetní data, která prošla validací a transformací, nikdo Vám je pod rukou nemění atp.) do nějaké bezpečného view nástroje, kde konzument už jen pracuje s různými náhledy na data (OLAP třeba). V rámci společnosti je tedy nutné pohlídat úroveň uživatele a jakýsi strop, kdy excel ještě použít i třeba kvůli množství dat, protože máte pravdu, excel není optimalizovaný pro vlastní mřížku. Není optimalizovaný ani co do kynutí - určitě raději pošlu data v jiném formátu než v excelu, pokud můžu (flat, json apt.).

Šifrování ano, ale třeba scénář ... najděte průnik pro maximální možné šifrování pro výměnu textového souboru mezi nějakou novou technologií (asi je jedno jakou) a Excelem. Zkrátím to...moderní šifrování kvůli VBA nepoužijete, teda pokud si to nechcete celé napsat sám, nebo nevyhrabete z pekla nějaký externí doplněk. Takže pravděpodobně skončíte někde u AES-CBC.

Ohledně těch zámků excelu a hesle do VBE máte pravdu, tam není co dál řešit.

Říkám si, kdy excel jako aplikaci použít? Na něco malého a rychlého ano, kde je strop!? Nebo jako view dat z BI, ano. Co dál? Na všechno, podle mého názoru, už najdu lepší alternativu. Zkuste si na měsíc sednou k Pythonu a knihovnám jako Numpy, Pandas, Bokeh, Dask a řadě dalších a garantují Vám, že si na excel vzpomenete jen, když ho po Vás někdo bude nutně chtít jako formát pro výstup, a k tomu Vám dost možná bude stačit jen nějaká knihovna postavená na Open XML (openpyxl třeba). Otevřete si Jupyter lab a změní se Vám perspektiva. Chci říct, že Excel už nestačí a ujíždí mu vlak a jakési "jen povrchně jednoduché použití pro méně kvalifikované zaměstnance" už nestačí. Zájem klesá o "nízkonákladové aplikace ve VBA", protože to prostě jde už i jinak s lepším výsledkem. Nemusíte pak řešit přepis až začne řešení kynout. Někomu taky může stačit jen on-line produkt od googlu, a pro linux se nic nemění. Také zpracováváme pořád více a více různých dat, excel na to mnohdy prostě nestačí. Máme tu také nástup moderních nástrojů pro ML a AI. Tam je excel mimo úplně. No jak píšete, není to udržitelné. Asi není ani moc atraktivní se v téhle době začít učit programovat ve VBA.

Řešením by mohla být integrace Pythonu do Excelu, jak se o tom již uvažuje. Tento nápad se mi zdá jako rozumný pro další směr excelu v kontextu s analýzou dat, reportingu a využití nějakého rozhraní co ušetří práci a vše pěkně zapadne do celého ekosystému.

Aleš

Citace

Bezpečnost versus čistota - chápu jak to myslíte, jen mě trošku hlava odmítá míchat tyhle pojmy dohromady. I ty články z pohledu chybovosti - ten dřívější jsem kdysi také myslím četl. Data v Excelu si troufám říct umím zachovat čistá, i když samozřejmě je za tím malé (databázové) peklo (prázdná buňka, Null, Empty, prázdný řetězec, datum a čas, formát Text, PRAVDA/NEPRAVDA, do toho microsoftí  XML a způsob, co vlastně znamená datový typ versus formát buňky).

Excel je záplatovaný a mělo by už někoho napadnout, že nemá smysl na něm něco stavět. Ostatně viz naprosto splácaný horký brambor všechnopower a druhé vlákno ve fóru. Je potřeba vytvořit nový "Excel", resp. úplně jiný koncept, který zvládne velké množství dat a přinese čerstvý vítr do více rozměrů (OLAP). List jako třetí rozměr je koncept na houby. Ale... jaký to má smysl, když nejpoužívanější formáty pro vyměnu dat je XLS (starý, binární, ostatně XLSB je oblíbený pro rychlost i na 64bitových Office) a to nejprimitivnější, smutné i krásné - CSV (když ani jasná definice neexistuje, a na původní "comma separated values" je namontovaný český středník). Co na tom, že pod CSV se schová i vícestránkový paskvil s číslováním stránek, mnohařádkovou hlavičkou a dalším bordelem. SAP, účetní software atd.  - pomalu musíme děkovat v kostele za to, že z nich alespoň něco dostaneme v primitivní podobě. A pořád vídám aplikace s FoxPro, DBF, ... Teď momentálně (tak jsem možná zabržděný) budu muset luštit jakýsi formát Caché. Samotný Microsoft je letitý ignorant dvou formátů - PNG pro obrázky (šmarjá, jen po něm nechtít nějaký vektor kromě EMF) a UTF-8 pro text (takže jsem si ani nedávno nevšiml slávy, že už umí ukládat CSV v  kódování UTF-8).

Excel + VBA je něco, co uživatelům může zatraceně pomoct. Pořád lepší, než já nevím Libre Office (netvrdím, že jste ho zmiňoval). VBA je jazyk starý 20 let, bla bla bla. Jak jsem psal, i jeho "otec a matka" - VB.NET není zrovna dneska "cool"  "in". Jasně.

Zcela upřímně, z pohledů programovacích jazyků a technologií máte lepší přehled, než já. Na něco si připadám líný, na něco starý. V širším pohledu: Něco programovat (jednoduše řečeno dělat) pro Office znamená zohlednit verzi (brečel bych, když musím řešit i nejnovější desktop verzi versus 365), 32 bit/64 bit (VBA, API, zazděný a už od počátku idiotský koncept pseudo ActiveX prvků ignorující i štábní kulturu XP stylů, ve kterém jsme nakonec stejně přišli o jediný kdy existující kalendář v Excelu), neuřiditelný paskvil typu Ribbon (a je jedno, jestli jsem ve VBA nebo Visual Studiu) brát ohled i na operační systém... Nemám čas na věci, co bych chtěl dělat, protože Microsoft mrví, na co sáhne (viz poslední aktualizace a inovace pseudočerný Průzkumník na úkor ztráty dat v user profilu, což mě naštěstí minulo, ale ne každý měl to štěstí). A já jsem pro rodinu i klienty zkrátka "ajťák", který jim musím poradit ve všem :-). Nemůžu jim vysvětlovat, že po čtyřicítce už některé trendy a technologie nestíhám, že jsem neměl počítače od malička, že něčemu v IT nerozumím (většině :-D).

Zkrátka - miluju Excel, ale jsem soudný, vím že je to neudržitelný koncept a taky ho chvílemi nenávidím, resp. ty co se a něm podepsali. Pro mě je Excel hra na dlouhé zimní večery namísto skutečných počítačových her. Ale bohužel je to trochu vypelichaný starý medvídek.

Citace

Tak teď to není o tom kdo má jaký a o čem přehled atd. Mimochodem moje první ADO bylo z excelplus.net. Excel máme rádi oba, a možná proto jsme tak kritičtí. Pro podobné, kteří mají v mozku část asociačních struktur v podobě mřížky :) ...  je Excel prostě zábava. Rozumím a kvituji. Dál asi nemám co bych dodal. Shrnul jste to pěkně. Snad se někdy dočkáme.

S pozdravem