Fórum ProExcel

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:FórumMicrosoft Excel: Excel obecněExcel 2019
Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Excel 2019

Dobrý den Petře,
připravujete něco na blog ohledně nového Excel 2019?

Pěkný den,
upřímně řečeno, verzi  Preview 2019 tu mám přes měsíc, a nevidím nějaký důvod k radosti, nadšení, žádná revoluce se podle mého názoru nekoná. Takže jsem doposud ani neměl důvod psát článek.

Asi rozumím, mám podobný pocit, žádná revoluce. Zdá se, že nedošlo k nějakému "obecnému" zpomalení, které provázelo přechod z verze 2010 na 2013 nebo naopak zrychlení. Nejvýraznější změnou je podle mě (první střelba) optimalizace grafů, některých vzorců a nějaká ta vylepšení pro PowerPivot a PowerQuery.

Díky za reakci a podporu komunity s novým fórem, který jak doufám, znovu přiláká zpět elchu, bath a další.

U mě pořád platí, že mám všehopower plné zuby. Nebudu uctívat Power Pivot, Power View, Power Query ani Power mapy. Power Pivot byl a je o ničem, je to jen hloupý přepis MS Query do modernější podoby (a dnes jsem přišel do učebny, kde jsem ho měl zmínit, a zkrátka ve verzi Excel 2013 pod doplňky svítilo jen Power View, které se stejně nikde nezobrazilo). Power View je pojem, který vlastně ani nevím co znamená. Pro mě je to jen položka, která se (možná jo a možná taky ne) zobrazí někde na Pásu karet. Power Query je fajn, na druhou stranu nevidím důvod, proč vytvářet vlastní jazyk (DAX) a pět na Power Query ódy, protože dělá to, co měli kontingenční tabulky zvládat už cca 15 let nazpět (slučovat data). Já chci plnou podporu MS SQL. A Power mapy? Včera jsem si ověřil, že (na rozdíl od Power BI) stále nezvládají pojem "Liberecký kraj".

Fórum je tak nějak ve zkušebce, já ho popravdě zveřejnil a úplně jsem na to zapomněl, takže jsem si všiml pozdě, že už zde visí dva dotazy.

Power * pořád beru jako externí nástroj, který má v kontextu BI své opodstatnění. Je skoro v každém kanclu, a tak může posloužit jako výstup dat celého procesu BI ... od ETL přes DWRH po uživatele, který pak má možnost se pomocí OLAP kostky podívat na již vyčištěná, agregovaná data ... v různých dimenzích. Také jsou to první nástroje, které už nejsou omezeny jen na mnohovrstevné ODBC. Nabídly optimalizované ovladače a další datové formáty. Ale ano ... DAX jako další jazyk je nesmysl, jako plno dalších blbostí v Power *.

Nativní nástroje jako KT - jak píšete - měli  být  modernizovány už dávno. SQL se špatně zapisuje, často do stringu, ale stejně bych raději, aby se dotazy do db psaly přímo prostřednictvím db studia a z Excelu se data tahala (když už tak) přes zkompilované, bezpečnější a parametrizovatelné uložené procedury.

Z mého pohledu jsou nepohodlné i vzorce/funkce na listu. Zápis je nešikovný, "syntaxe" neohebná. Občasná optimalizace funkcí to nespasí. Dost často to končí u GETPIVOTDATA. Velký report se vzorci obsahující souhrny je práce pod manuálním přepočtem a na konci několika minutovým (často opakovaným) čekáním na přepočet. Mimochodem, kolik běžných uživatelů tak registruje manuální přepočet asi.

Tak nějak jsem u XL19 už ani nevěřil, že pro nativních nástrojů se udělá více než v povedené grafy a další "drobnosti". Je to škoda, Excel je fenomén, ale jako kalkulátor především.