Faktury PE – pro plátce DPH

Faktury PE – pro plátce DPH představují šablonu faktury zpracovanou v Excelu.

Tématu zpracování faktur v Excelu se vyhýbám jak čert kříži. Požadavek začne jedním primitivním listem. Inu proč ne, že. Pokračuje databankou klientů, možností archivace, opravami, storny, objednacími a dodacími listy, dobropisy, jazykovými mutacemi, zjišťováním kurzu měny, odepisováním ze skladu a… mokrým hadrem na čele. Excel není účetní software. Ale komu není rady…

Verze: 1.0
Licence: freeware

Faktury PE
Faktury PE

Šablona je určena pro verzi Excelu 2007 CZ (SP2) a novější (primárně Excel 2010 CZ). Zvládá dva typy faktur – běžnou a zálohovou, a to ve dvou jazykových verzích – česky a anglicky (s možností doplnit němčinu). Je připravena na dvě měny – CZK a EUR. Sazby DPH jsou nastavitelné. Jste-li připojeni k internetu, umí načíst kurz CZK/EUR. Faktury se ukládají jako PDF a jejich seznam se objevuje v listu.

Instalace

Stáhněte níže uvedený soubor faktury_pe.zip. Jeho obsah rozbalte například do „D:/Aplikace/Faktury PE“. Poté již můžete využívat sešit faktury_pe.xlsm. Soubor obsahuje makra, musíte je povolit (viz karta Soubor / Možnosti / Centrum zabezpečení / Nastavení centra zabezpečení / Nastavení maker). Přečtete si stručnou nápovědu na stejnojmenném listu. Dále v listu Nastavení upravte složku faktur (viz výše uvedená „D:/Faktury PE“). Můžete použít i tlačítko. Program tak pozná cestu pro ukládání a najde obrázky podpisů (razítek). Následně přepište stávající ukázkové záznamy na listech Dodavatelé (vy) a Odběratelé (zákazníci) a pusťte se do díla.

Šablona je poskytována tak, jak je. Jsem si vědom toho, že nápověda je strohá. Listy jsou sice zamčeny, ale ne heslem. Stejně tak je odkrytý a převážně okomentovaný kód VBA. Nenesu žádnou zodpovědnost za chyby a škody způsobené jejím užíváním, úpravami apod. Drobné chyby či prohřešky proti doloženým zákonným předpisům opravím, vyhrazuji si ale právo nereagovat na případné návrhy vylepšení.

Může se zdát, že výsledek není žádný zázrak. Přesto jsou za ním desítky hodin prací na štábní kultuře, programování a zkoušení. Pokud si ho ceníte, můžete dobrovolně přispět dobitím tel. čísla 704 016 008 (Sazka mobil) libovolnou částkou.

Ke stažení
faktury_pe.zip