Prohlížeč PE – COM doplněk pro Excel

Prohlížeč PE – COM doplněk pro Excel představuje ovládací prvek webového prohlížeče v prostředí listu Excelu. Částečně nahrazuje ovládací prvek ActiveX známý jako WebBrowser, který již ve verzích Excelu 2013/2016 není Microsoftem podporován, a je pro svou zastaralost odmítán i Googlem (kupříkladu pro zobrazení map).

Verze: 1.0.0.0
Licence: shareware, cena 450 Kč (licence pro jeden počítač, vážným zájemcům je na vyžádání zaslán odkaz k sedmidennímu vyzkoušení)

Prohlížeč PE
Prohlížeč PE

Technické pozadí

Úmyslem bylo zpracovat prohlížeč na bázi Chromium/Gecko. Dostupné prvky zdarma se mi ovšem nepodařilo implementovat, navíc vyžadují řadu vázaných knihoven. Komerční ovládací prvky stojí nezřídka stovky i tisíce dolarů…

Microsoft ve vývojářském prostředí Visual Studia stále nabízí k dispozici ovládací prvek WebBrowser, který je pro moderní webové stránky prakticky nepoužitelný. V rámci balíčku Microsoft Community Toolkit je k dispozici ovládací prvek WebView (zde užita jeho verze WebViewCompatible). Ten je primárně určen pro prostředí Windows 10 a metro prostředí, a vychází z prohlížeče Edge. Kromě těchto omezení sám o sobě neumí také zobrazit lokální soubory (protokol file:/// je v doplňku obcházen přednačítáním obsahu). Ovládací prvek také neobsahuje kontextové menu (a neřeší jej ani doplněk).

Instalace

Doplněk vyžaduje operační systém Windows 10 (na starším bez záruky), Excel 2016 (Excel 2010, 2013 bez záruky), a přítomnost knihoven .NET Framework 4.6.2 na počítači (v případě, že chybí, by měl být instalační balíček schopen si potřebné soubory stáhnout z internetu).

1. Rozbalte soubor prohlizec_pe.zip do složky (v cestě k souboru se vyvarujte diakritiky).
2. Poklepejte na soubor setup.exe.

Prohlížeč PE - instalace
Prohlížeč PE – instalace
Prohlížeč PE - instalace
Prohlížeč PE – instalace
Prohlížeč PE - instalace
Prohlížeč PE – instalace
Prohlížeč PE - instalace
Prohlížeč PE – instalace

V Excelu zvolte Soubor / Možnosti / Doplňky, Spravovat: Doplňky modelu COM, tlačítko Přejít, a zaškrtněte položku Prohlížeč PE.

Prohlížeč PE - instalace
Prohlížeč PE – instalace

Odinstalace

Deaktivujte doplněk v Excelu a odinstalujte jej prostřednictvím dialogu Programy a funkce.

Základní funkce

  • zobrazení webové stránky s možností přenesení prosté webové adresy přímo z buňky (a její automatického otevření)
  • zobrazení lokální webové stránky uvedené absolutní cestou (s relativním odkazem se počítá v případné další verzi), s možností přenesení odkazu k souboru přímo z buňky, a volbou kódování (UTF-8, Windows 1250)
  • hledání výrazu na internetu s možností přenesení prostého textu přímo z buňky (vyhledavače Google/Seznam, slovníky Google/Seznam, obousměrný překlad mezi češtinou a angličtinou nebo němčinou, mapy Google/Seznam, PSČ dle názvu obce, výpis ARES dle názvu firmy)
  • vzhledem k umístění v podokně úloh je možné mít prohlížeč ukotvený nebo i volně umístěný v prostoru (typicky pro stránky vyžadující větší šířku, jež nejsou responsivní)

Prohlížeč se zobrazuje v podokně úloh s pomocí přepínače na kartě Prohlížeč PE.

Prohlížeč PE
Prohlížeč PE

Omezení

  • webový prohlížeč neobsahuje kontextové menu
  • webový prohlížeč neobsahuje funkčnost historie (přechod zpět, dopředu, obnovení stránky)
  • doplněk si v této podobě neklade za cíl zastoupit plnohodnotný prohlížeč a nezaručuje korektní zobrazení všech stránek
  • doplněk je nabízen „tak, jak je“, po sedmidenním vyzkoušení již není možné ho bezplatně užívat