Excel Board

Excel Board je jakási aktivní prezentační tabule určená pro bezobslužné zobrazování listů Excelu, případně pro účely lektora s volitelným zobrazením kurzoru, řádku vzorců, záhlaví, posuvníků a stavového řádku, a to v celoobrazovkovém režimu.

Verze: 1.0, určeno pro 32bit Excel 2010 a novější
Licence: donationware

Excel Board vznikl jako pokus o komplexnější ovládání okna Excelu. Aplikace sice disponuje nástrojem Celá obrazovka (viz karta Zobrazení, pro návrat stiskněte ESC), nicméně jsem chtěl zajít dál a dosáhnout skutečného stavu „full screen“. Do určité míry lze některé prvky a jejich zobrazení/skrytí řídit v rámci Možností aplikace Excel. Patří mezi ně Řádek vzorců, posuvníky, ouška listů či stavový řádek. Ovládání Pásu karet (ribbonu) už začíná skřípat a nejlepší cestou je nasadit historické Excel4Macro. To umí pás nejen kompletně skrývat, ale zobrazit jej i ve spodní části okna (do boku jej nedostanete). I tak mi to bylo málo. Chtěl jsem překrývat oknem Excelu systémovou lištu Windows (osobně nesnáším její automatické vyjíždění a skrývání). K těmto účelům už je nutné použít API. V průběhu času se mi vkrádala do hlavy možnost nejen jakési pracovní plochy, ale i režimu, jaký má PowerPoint v bezobslužných prezentacích s časováním, rotace listů či autopřepočet jednoho listu v časových intervalech.

Listy sešitu je potřeba si připravit. Zobrazovaná plocha musí odpovídat rozlišení monitoru. Při nastavování šířky sloupců a výšky řádků se řiďte rozměry v závorkách (pixely). Sešit v příloze je přizpůsoben klasickému rozlišení notebooku 1366 x 768 px. Pro prezentační režim bude plocha odpovídat spíše Full HD (televizoru).

Excel Board - příprava
Excel Board – příprava
Excel Board - po spuštění (skutečný full screen)
Excel Board – po spuštění (skutečný full screen)

Režim „List (s automatickým přepočtem)“

– určen kupříkladu pro lektory
– spuštění a ukončení režimu CTRL+SHIFT+Q na požadovaném listu (k vyzkoušení List1 a List4)
– zobrazení/skrytí kurzoru CTRL+SHIFT+1
– zobrazení/skrytí záhlaví řádků a sloupců CTRL+SHIFT+2
– zobrazení/skrytí Řádku vzorců CTRL+SHIFT+3
– zobrazení/skrytí stavového řádku CTRL+SHIFT+4
– interval přepočtu je nastaven v proceduře StartUdalosti

Excel Board - full screen - možnosti zobrazení v režimu List
Excel Board – full screen – možnosti zobrazení v režimu List

Zobrazení prvků (CTRL+SHIFT+číslo) lze kombinovat.

Režim „Prezentace“

– určen například pro zobrazení stavu výroby přímo v hale nebo na chodbě prostřednictvím připojeného monitoru (ploché TV)
– spuštění režimu CTRL+SHIFT+W
– ukončení režimu ESC
– interval přechodu mezi listy (nekonečný cyklus) je nastaven v konstantě cintRotacePauza na úrovni modulu modProjektor

Dílčí procedury a deklarace naleznete v přiloženém sešitu. Projekt VBA je odemčen. Pokud dokážete ocenit práci strávenou nad danou nadstavbou Excelu, ozvěte se. Podpoříte tak její případný další vývoj. Děkuji.

Závěrem

Excel Board byl zpracován ve verzi Excelu 2010. Teoreticky je možné jej použít/upravit pro Excel 2007-2016. Je do jisté míry alternativou pro prezentaci v PowerPointu s provázanými tabulkami a grafy Excelu. Neklade si za cíl jej nahradit, neřeší přechody mezi snímky (a ani nemůže), individuální časování snímků atp. Automatický přepočet listu, resp. načasovaná opakující se událost může zajistit aktualizaci dat řešenou jinak (např. technologií Real Time Data).

Ke stažení
excel_board.zip