Je to už několik let zpátky, co jsem zkoušel nejrůznější aplikace pro tvorbu čárových kódů. Většina z nich patřila do kategorie shareware a nezřídka si řekla o slušný balík peněz. Pomalu jsem se začínal ponořovat do teorie vykreslování kódů, viděl i doplňky, které doslova skládali kód čáru po čáře a nakonec jsem skončil na stránkách Grandzebu. Autor na nich velmi dobře popisuje danou tématiku, dává k dispozici font, kód Visual Basicu i samostatnou aplikaci. Odvedl tak skvělou práci, za kterou mu patří poděkování.
Jak to celé funguje? Ve výsledku velmi jednoduše. Nainstalujete si patřičný font, do VBA doplníte vlastní funkci a aplikujete ji na buňce s odpovídajícím fontem. Já se zabýval kódováním EAN-13 a Code 128. První z nich je typický pro většinu zboží, které u nás zakoupíte v obchodech. Pracuje pouze s čísly a u reálných výrobků z něho lze vyčíst zemi původce (naše produkty začínají 859). Druhý z nich zvládá 128 znaků ASCII tabulky. To znamená že pojme (a rozlišuje) i velká a malá písmena abecedy (bez diakritiky).
Pozn. V mém sešitu jsou funkce přejmenovány. Ne proto, že bych je chtěl vydávat za vlastní, ale proto, že přinejmenším název EAN13 koliduje s interním názvem v Excelu a dělá paseku.
Úkol: V příloze byly užity kódy EAN-13 reálných výrobků. Dokážete zjistit, o jaké jde?
Řešení: Stačí mít například po ruce chytrý telefon s Androidem a nainstalovanou čtečku kódů ZXing Team – Barcode Scanner. Uvedená aplikace umožňuje na internetu výrobek najít…
Příloha:
carove_kody.zip