Duch nad zlato

Ať je nám kolik chce, tak si přiznejme, že se každý rok těšíme na novou pohádku. Popelky máme plné zuby a pyšné princezny nebo ty se zlatou hvězdou se nám také přejídají jako cukroví (i když se jednalo o kvalitní pohádky). A tak jsme letos byli připravováni Českou televizí na Ducha nad zlato (závěrečnou píseň bylo možné stáhnout už předem, i když asi ne dvakrát legálně). Nutno říct, že Česká televize se na rozdíl od Novy a dalších alespoň snaží něco natočit.

A jak to dopadlo? Tedy pardon, ale příšerně.

I když paní Bohdalová dala kus života do pohádek a dětem a vážím si jí, vidět ji takhle oteklou, s hnusnou parukou a v půlce dialogů nevhodně šišlající (má špatné zuby nebo už je to zvyk ve všem dětském křemílkovat?), to byla katastrofa. Pan Hrušínský pak asi dostal nakázáno hrát krále po vzoru Jaromíra Hanzlíka v Nesmrtelné tetě. K ostatním rolím těžko něco dodávat. Parta z hospody mi přišla nesourodá, princezna, jakých tu byly spousty a hlavní hrdina Vojta? Je mi líto, ale svou vizáží mi připomíná spíš Horsta Buchholze, německé koprodukční pohádky a já v českých pohádkách prostě nesnáším cizí herce a dabing a cokoliv mi to připomíná (byť to není daný případ). Ostatně nemám rád ani předabované naše nebo slovenské herce (a jejich nezdařilou snahu o češtinu, byť to chápu jako gesto, když už tu žijí a točí). Ale to už jsem mimo.

Proč o tom píšu tady, na stránkách věnovaných Excelu? Zajímalo by mě, nakolik vnímají scénář, děj, a hlavně logiku věcí děti. Ono totiž nešlo jen dívat se, vypnout a nevnímat nesmysly, které se v pohádce objevují, nemluvě o skutečném podkladu pohádky – Křesadlo.

 1. Roubík v ústech Vojty – v řadě záběrů je vidět, že roubík není v ústech nijak pevně a šel by tedy vystrčit i jazykem, budiž, ale je i zřejmé, že si jej může Vojta sejmout rukama, které nemá přivázané k tělu, ale jen k sobě.
 2. Rádcová udělá křížek na pravém futru dveří (tvrdí králi, že nad dveřmi domu, tj. na místě, kde jeden z viditelných tří křížků udělá ve skutečnosti později princezna, která načmárá další dva přímo na dveře).
 3. Přestrojení princezny a ony brýle – no, to je tedy docela oslí můstek maskérů. Navíc není podezřelá, když se objeví za stromem krátce po příchodu ducha.
 4. Nesmyslné přetahování zlata na přání poradkyně(!) Bohdalové a následné řešené přesunu do druhého království.
 5. Rádcová je zavřena do stejného sklepení a „kóje“ jako Vojta, na konci má ale výhled na zámek.
 6. V pokladnici jsou zavřeni tři drzouni z hospody, pak tam ale nejsou a objeví se až na konci vedle Bohdalové (spolu s dalšími!) ve vězení „s vyhlídkou“. Podle všeho se jedná o stejný interiér, ale jinou část. No dobře, tak já si některé věci domyslím…
 7. V pokladnici ti tři z hospody si troufnou na krále a doslova po něm vystartují. To jsou dobře drzé a mafiánské manýry, jaké snad fungují jen v reálné vládě. Kde jsou stráže? Vždyť za tohle by šli na šibenici rovnou!
 8. Poprava se koná na šibenici „v lese“, hned vedle skrýše ducha a je to ta, kterou Vojta viděl při návštěvě skrýše poprvé na cestě ven. Při prvním shlédnutí pohádky jsem měl za to, že České televizi došli peníze na natáčení a tak se poprava nekonala na nádvoří zámku. Ve filmu je ale řečeno, že má být tajná. To by sedělo… až na to, že ji přihlíží spousta vesničanů…
 9. Podle ČSFD se jedná o výpravný film – no to ani náhodou!
 10. Pálení „bambitky“ (křesadla) a vůbec celá tahle „zápletka“ je zcestná. Z ducha se člověk nestává, jeho duše je po „osvobození“ volná ne? Kovář bydlí také v nějaké zřícenině, ale budiž.
 11. Italský obchodník v Čechách? No, hodně to skřípe.
 12. Minimálně ve dvou scénách už Vojta ví, že za zdí přilétá postel. Kromě toho jsou scény, kdy nechá utéct kluka, který mu vybírá kapsy, trapné, a to nemluvě o situaci, kdy nechá rádcovou doslova odejít s křesadlem!
 13. Duch říká Vojtovi: „Zapomeň, že ty tady někdy byl – slibuješ?“. Z toho lze chápat, že prostě nesmí nikomu prozradit dané místo, bez ohledu, jestli slovem nebo písmem (napíše to princezně ve vězení).
 14. Proč Arnošť Goldflam coby krejčí při svém vystupování (a mluvě pro něj typické) práskne Vojtu na tržišti? Vůbec tomu neodpovídá jeho postava.
 15. Když duch nosí zlato, Vojta pojídá upravenou kukuřici. Kdepak jí asi vzal.
 16. V místnosti, kde král s rádcovou popíjí víno, je neskutečné množství prachu před kamerou.
 17. V pohádce chybí to hlavní – podstata kletby, která jen visí napůl ve vzduchu a nechá děti hádat. Scénář to přetlouká motivem ducha.

Můžete mě peskovat, že je to jen pohádka a že hledám chyby ve filmu. Nemyslím si. Body, které dostala tato pohádka na ČSFD, patří víceméně panu Preissovi za jeho výkon. Na druhou stranu si nemyslím, že by to byl jeho nadstandard (zahrál to prostě preissovsky a stejně jako v jiných pohádkách nebo inscenacích). Nebeské scény také nejsou špatné, byť triky a efekty patří k těm starším. Ale to je tak všechno.

Řekl bych, že naši zemi charakterizuje pivo a pohádky. A minimálně s pohádkami, dobrem a zlem v nich a nějakých výchovným poselstvím to jde z kopce (viz jak startují chlapi z hospody na krále). Pánbůh s námi v novém roce.

ČSFD – Duch nad zlato

Oteklá a šišlající Jiřina Bohdalová
Oteklá a šišlající Jiřina Bohdalová
Tři chlapi v pokladnici
Tři chlapi v pokladnici
Partička ve vězení s výhledem
Partička ve vězení s výhledem
Přestrojení princezny
Přestrojení princezny

duch-nad-zlato-03a

Jak je těžké sejmout roubík
Jak je těžké sejmout roubík (jednou rukou)

(Článek byl po druhém shlédnutí pohádky lehce upraven.)