Smart Indenter a MZ Tools v Office 2013/2016

SmartIndenter a MZ-Tools (konkrétně verze 3.5 a 3.0) jsou doplňky zdarma určené pro editor VBA (VBE, IDE), které pomáhají programátorům VBA v Microsoft Office (32bit) se psaním kódu. Zatímco SmartIndenter už se od roku 2005 nevyvíjel (a je stále dostupný ke stažení na adrese Office Automation Ltd.), MZ-Tools má své nástupce (aktuální verze 8.0 už pouze jako shareware). Oficiálně už autoři MZ-Tools ve verzi 3.0 ke stažení nedávají. SmartIndenter tak zůstal pouze pro verzi 32bit, zatímco placené verze MZ-Tools existují i pro 64bitový Office.

Smart Indenter
Smart Indenter
Smart Indenter
Smart Indenter

 

MZ-Tools
MZ-Tools
MZ-Tools
MZ-Tools

SmartIndenter a MZ Tools v Office 2013/2016

Právě tato kombinace produktů byla hlavním důvodem k sepsání článku. Uvedené doplňky se vám v Office 2013/2016 32bit nainstalovat nepovede. SmartIndenter se sice nainstaluje, ale v doplňcích se neobjeví, MZ-Tools se zastaví s chybovou hláškou o nemožnosti registraci DLL knihovny. Ruční registrace s právy administrátora (regsvr32.exe) nic neřeší.

MZ-Tools chyba instalace
MZ-Tools chyba instalace

Až v diskusní skupině na PC-HELP jsem byl naveden na zdroj problémů. Je jím chybějící DLL knihovna C:\Program Files (x86)\Common Files\DESIGNER\MSADDNDR.DLL, představující jakési rozhraní pro oba doplňky. Naštěstí je náprava snadná – vypreparování této knihovny z instalace Office 2010 (články na webu odkazují na servisní balíček VB6, v něm se ale podle mě nenalézá), její nahrání do patřičného umístění, a ruční registrace prostřednictvím regsvr32.exe. Poté již můžete oba doplňky vesele nainstalovat. Oba je najdete i s knihovnou na konci článku ke stažení.

A jaké doplňky pro Microsoft Office 64bit?

Na free verze doplňků SmartIndenter i MZ-Tools můžete zapomenout. SmartIndenter má sice svou 64bitovou čínskou obdobu (vyzkoušenou a funkční), ale budete se muset prokousat čínštinou při instalaci, než se dostanete k nastavení angličtiny. Je tu ale nová naděje v podobě projektu Rubberduck.

Rubberduck
Rubberduck
Rubberduck
Rubberduck

 

Nebyl jsem si jistý použitím pro 64bitová Office a tohle mi přišlo v odpovědi:

Absolutely, yes! That was actually one of the reasons behind the Smart Indenter port, since the original Smart Indenter add-in was written in VB6 and only worked in 32-bit hosts. Rubberduck works in 32-bit and 64-bit VBA host applications, and the upcoming v2.3.0 version (and recent pre-release builds) also works in the VB6 IDE.

Mathieu

Čili ano, doplněk je možné používat i v 64bitových Office :-) Zkušenost s tímto doplňkem mám zatím doslova pár minut. Přijde mi robustní až možná příliš. Trochu mě i znervózňuje, že „pořád něco dělá“. Na druhou stranu, až na drobné zpomalení při startu editoru VBA (naběhne splash screen) jsem neregistroval výraznější omezení. Za realizaci rozhodně patří autorům palec nahoru. Nechybí ani čeština, které lze odpustit drobnější přestupky nebo místa, kde na překlad nedošlo.

Ke stažení
vbe_doplnky.zip