Zaškrtávací políčko a přepínač řešený fontem

Zaškrtávací políčko a přepínač řešený fontem? Proč? Většina publikací a uživatelů navádí k zobrazení karty Vývojář a užití formulářových ovládacích prvků či prvků ActiveX. Oba typy neoplývají zrovna štábní kulturou. Musíme si také uvědomit, že jsou to elementy, které se vykreslují v jiné vrstvě než buňky a viděl jsem už desítky „rozjetých“ formulářů po tisku, na kterých se objevovalo kupříkladu zaškrtávací políčko na každém řádku (pro každý záznam). Takové rozvržení zkrátka nefunguje, resp. není dost dobře uřiditelné. Naopak, je nebezpečné, pokud se řešení účastní i filtrování nebo skrývání buněk a chování zaškrtávacích políček návrhář zapomene přizpůsobit (možná už se vám stalo, že jste lovili grafické objekty nulové velikosti na listu). Takže?

Fonty pro zaškrtávací políčko a přepínač

Prvotním nápadem je transformovat vizuální stránku věci do čistě textové podoby nástroje Data / Ověření dat. Nelíbí? Dobrá, tak uvažujme dál. Víme, že fonty písma neobsahují jen alfanumerické znaky, dokonce jsou fonty čistě obrázkové (známé Wingdings, Webdings). Nesmíme se ale snížit na úroveň přihlouplých klipartů. Proto se podíváme na trochu serioznější (Unicode) písma.

Fonty pro zaškrtávací políčko a přepínač
Fonty pro zaškrtávací políčko a přepínač

Musím říci hned zkraje, že jsem nenašel kompaktní sadu znaků pro dané účely. Písmo by mělo být s velkou pravděpodobností již instalováno ve Windows. Těžko říci, jestli je z daného výčtu na obrázku větší pravděpodobnost přítomnosti písma Segoe UI Symbol nebo Wingdings 2 na počítači. Více bych sázel na první z nich. A také se ho budeme držet. Ještě se ale neradujte. Verze Excelu zachází s fonty odlišně. Někdy je problém přímo v buňkách, někdy v rámci polí pro jejich editaci, jindy zas v řádku vzorců nebo polích se seznamem. Na snímku výše představují největší problémy znaky „éčkové řady“. Na ty není připraven v Excelu stoprocentně žádný prvek. A to nemluvím o tom, že jednoduchá pole se seznamem, u nichž nenastavíte písmo (Data / Ověření dat, formulářové pole se seznamem) nezobrazí korektně znaky písem jako Wingdings. Zkušenost je i taková, že starší verze Excelu (to se týká třeba i verze 2010) bez pardonů hnusně takové atypické znaky v polích vykreslují, takže až finále (zobrazení v buňkách) je zpravidla korektní. Proč zpravidla? Podívejte se na řádky 14-16. Hezké prvky, viďte? Takhle je zobrazila ale verze Excelu 2016, v Excelu 2010 to dopadlo jinak. Rozdíl byl i v tom, jak jsem znaky do buňky dostal (zkopírované z webové stránky). První znak by se měl zobrazovat v negaci, prázdný „ballot box“, který by trojku doplnil, nemá v Excelu patřičnou velikost a… přesto jsem to nevzdal.

Zobrazení znaků a problémy "éčkové" řady
Zobrazení znaků a problémy „éčkové“ řady

Kombinace správných znaků

Pozor na to, jakou úlohu řešíte. Je nutné rozlišit „vybráno/nevybráno“ (sportka, prázdné políčko/zaškrtnuté políčko) – to splňují nejrůznější grafické elementy, a „vyhovuje/nevyhovuje“ (fajfka/křížek).

Představuji vítěznou sadu znaků, které jakžtakž vypadají a vcelku spolehlivě se vykreslují (kombinace 4 a 10. řádku z prvního snímku).

Vítězné znaky pro "fajfky" a přepínač
Vítězné znaky pro „fajfky“ a přepínač

Stálo to za to? Troufám si říct, že ano. Fiktivní zaškrtávací políčka a fajfky řešené fontem můžete libovolně obarvovat, odpovídající znaky testovat, layout se vám nikdy nerozhodí…

Příklady

Příklady na zaškrtávací políčko a přepínač řešené fontem
Příklady na zaškrtávací políčko a přepínač řešené fontem

Pozn. Všimněte si, že i zde v popisu vzorce na řádku 3 drobně Excel zaváhal s vykreslením prázdného kolečka (v buňce B3 se ovšem vykreslí správně).

Je to vše? Pro dnešek ano, ale téma jako takové opustíme jen na chvíli. Vždyť přinejmenším přepínač potřebuje nějakou funkčnost, nejen vizuální podobu…

Příloha
excel_zaskrtavaci_policka_prepinace_font.zip