EP Faktury – šablona faktur pro plátce DPH

Tématu zpracování faktur v Excelu se vyhýbám jak čert kříži. Požadavek začne jedním primitivním listem. Inu proč ne, že. Pokračuje databankou klientů, možností archivace, opravami, storny, objednacími a dodacími listy, dobropisy, jazykovými mutacemi, zjišťováním kurzu měny, odepisováním ze skladu a… mokrým hadrem na čele. Excel není účetní software.

Jak šel čas, po nátlaku a opakovaných žádostech jsem jednu takovou šablonu pro plátce stvořil. Je určena pro verzi Excelu 2007 CZ (SP2) a novější (primárně Excel 2010 CZ). Zvládá dva typy faktur – běžnou a zálohovou, a to ve dvou jazykových verzích – česky a anglicky (s možností doplnit němčinu). Je připravena na dvě měny – CZK a EUR. Sazby DPH jsou nastavitelné. Jste-li připojeni k internetu, umí načíst kurz CZK/EUR. Faktury se ukládají jako PDF a jejich seznam se objevuje v listu.

EP Faktury
EP Faktury

Instalace
Stáhněte níže uvedený soubor ep_faktury.zip. Jeho obsah rozbalte například do „D:/Aplikace/Faktury“. Poté již můžete využívat sešit ep_faktury.xlsm. Soubor obsahuje makra, musíte je povolit (Excel 2010 – viz karta Soubor/ Možnosti / Centrum zabezpečení / Nastavení centra zabezpečení / Nastavení maker). Přečtete si stručnou nápovědu na stejnojmenném listu. Dále v listu Nastavení upravte složku faktur (viz výše uvedená „D:/EP Faktury“). Můžete použít i tlačítko. Program tak pozná cestu pro ukládání a najde obrázky podpisů (razítek). Následně přepište stávající ukázkové záznamy na listech Dodavatelé (vy) a Odběratelé (zákazníci) a pusťte se do díla.

Upozornění! Šablona je poskytována „jak je“. Jsem si vědom toho, že nápověda je strohá. Listy jsou sice zamčeny, ale ne heslem. Stejně tak je odkrytý a převážně okomentovaný kód VBA. Nenesu žádnou zodpovědnost za chyby a škody způsobené jejím užíváním, úpravami apod. Drobné chyby či prohřešky proti doloženým zákonným předpisům opravím, vyhrazuji si ale právo nereagovat na případné návrhy vylepšení.

Může se zdát, že výsledek není žádný zázrak. Přesto jsou za ním desítky hodin prací na štábní kultuře, programování a zkoušení. Pokud si ho ceníte, můžete dobrovolně přispět dobitím tel. čísla 704 016 008 (Sazka mobil) libovolnou částkou.

ep_faktury.zip

verze 1.02 (12.7.2017)
– opravena chyba přepisování faktury na listu Přehled
– opravena funkčnost razítek v rámci zamykání listu Faktura
– přidána automatická oprava cesty v listu Nastavení při přenosu aplikace