Excel 2013 – balada o tabulkovém procesoru

Troufám si tvrdit, že každý rozumný IT pracovník nasazuje software naostro až s vydáním prvního opravného balíčku. Service Pack 1 pro Office 2013 vyšel nedávno a tak se k současnému stavu Excelu 2013 vyjádřím právě tímto článkem.

Instalace
Podle diskusních fór i z vlastní zkušenosti musím říct, že je hrozná. Předně si nejsem vůbec jistý, jestli lze na internetu oficiálně stáhnout českou trial verzi Office 2013. Zuřím už jen při snaze Microsoftu vnutit Office 365 za každou cenu a skrývat odkazy na offline verzi 2013. Vůbec se nedivím uživatelům, kteří si stáhnou lokalizační balíček, doplní soubory z anglické trial verze, přihodí čerstvý Service Pack 1 a připraví si vlastní instalačku (zrovna legální to s těmi jazyky není). S licenčními klíči může nastat také pravé peklo, hlavně na neplatnost klíče můžete přijít až po půl hodině, na samotném závěru „postinstalace“. Zajímavá otázka také je, jestli lze instalovat Office 2013 bez Live ID účtu (hotmail.com, hotmail.cz, outlook.com, outlook.cz).

Pozn. Microsoft mě namíchnul ještě s jednou věcí. Office 365 si můžete zkusit na měsíc zdarma. Ale jen poté, co vyplníte údaje včetně ověřované kreditní karty. Na to mám jednu odpověď – gestem (to vám neukážu) a nebo slovy herečky Evy Holubové o Bílém tesáku.

Excel 2013
Excel 2013 (našli rádcové sešit, nenašli?)
Excel 2013
Excel 2013
Excel 2013 - editor VBA
Excel 2013 – editor VBA (beze změny už 17 let)

Koexistence s předchozími verzemi Office
Office 2013 je první verzí, která se chlubí možností spolužití nejen s jinou verzí Office ve Windows, ale současnou existencí dvou Outlooků. Bohužel se mi stalo, že krátce po instalaci Office 2013 se mi rozpadla dvoujazyčná verze Office 2010 (mezi jazyky nešlo přepínat, slovníky se totálně rozhodily) a navíc mi nová verze sestřelila licenci pro Office 2010 (a to není jen má zkušenost). Náhoda? Nevím, nechci Office 2013 křivdit, ale prostě se stalo.

Prostředí
Na plná ústa? Je to hnůj. Excel byl ještě ve verzi Preview čistě bílý a pokud se člověk přihlásil pod účtem, pak se mu objevila navíc retro dekorace v pravé části horní lišty (ťukání do čela je na místě). Nakonec přidali vývojáři k bílé barvě dva barevné motivy, šedou – a světě div se – ještě horší šedou. Názvy karet jsou verzálkami, ikony spolu s textem jak rozsypaný čaj a docela mi leze na nervy i neuzavřená hlavička sloupců. Přídejte si k tomu psycho barevnou paletu a – odpusťte mi ten výraz – vyblité styly tvarů a WordArtu. Na textury přitom nikdo nesáhl od verze Office 97. Já osobně tvrdím, že tvůrce motivů ve Windows 8 a Office 2013 patří do léčebny. Ale nakonec nemusíte mi dát za pravdu, máte jistě vlastní názor (a motivy ve smyslu barevné palety můžete měnit).

Excel 2013 - barvy
Excel 2013 – barvy
Excel 2013 - pozadí Office
Excel 2013 – pozadí Office (šéf bude mít z vaší ponorky určitě radost)

V Microsoftu neví roupama, kam s nástroji a nabídkami. Na jedné straně ribbon (mám pocit, že i samotnému Microsoftu už přestává vyhovovat), na druhé často podceňovaná (!) podokna úloh (na širokoúhlých monitorech je potřeba využívat prostor po stranách a neubírat na výšce). Na jedné straně Backstage View, na druhé dialog Možnosti v samostatném okně. Na jedné straně nastavení aplikace jako takové, na druhé praštěné nastavení přihlášeného uživatele pod Live ID. A pod tím vším jsou stoleté dialogy s naprosto roztahanými položkami. Výsledkem je aplikace vyplivnutá z tlamy vícehlavé saně a ergonomie jde opět do kopru.

Excel 2013 - schizofrenie
Excel 2013 – schizofrenie

Nové funkce
Namátkou – ISFORMULA vrací PRAVDA, pokud buňka obsahuje vzorec. Funguje vcelku v pohodě, ale proč není přeložena jako JE.VZOREC? Nebylo by to sice česky úplně správně, ale zařadila by se tak mezi ostatní informační funkce listu typu JE. (Podobně nepřeložené jsou ISEVEN a ISODD, které historicky patřily do doplňku Analytické nástroje.) Přibyly také funkce SHEET a SHEETS, které vrací pořadí aktuálního listu a počet listů sešitu. Upřímně řečeno, jsou mi k ničemu. Hlavně proto, že nejsou korektně „volatile“, tj. nepřepočítávájí se s vložením listu a nespolehlivě reagují na práci s listy (přesun ano, nový list už ne). Ostatně při práci potřebuji občas jiné informace – jméno předchozího a následujícího listu.

Dynamické doplňování
Výborný nápad, který někdo zazdil. Typickou prezentační úlohou je následující situace. Máte v jednom sloupci jména a ve druhém příjmení. Chcete obojí spojit ve třetím sloupci. Sáhnete tak po vzorci a operátoru &, případně funkci CONCATENATE. Microsoft říká ne ne, zapište do první buňky třetího sloupce vzor podle textových řetězců vlevo (jméno, mezera, příjmení), čímž vytvoříte jakousi masku pro sestavení a Excel vám nabídne doplnění ve všech záznamech níže v odpovídajícím duchu. Lidé zatleskají a přednáška pokračuje. Tento nástroj je ale nespolehlivý. Podívejte se na příklad.

Excel 2013 - dynamické doplňování
Excel 2013 – dynamické doplňování

Upřímně řečeno, koukal jsem na výsledky jak husa do flašky a nevyčetl způsob, jak Excel řetězce spojuje.

Domněnky

  • Excel spojuje text ze sloupců B a C. Špatně.
  • Excel hledá podle masky „text, mezera, text, mezera, číslo“. Špatně.

Excel používá nějaký způsob regulárních výrazů? Dá se někde vyčíst, jaká jsou pravidla hry?

Jestliže nemám používat vzorce, kde striktně řeknu, co a jak chci pospojovat, a poklepáním na vyplňovací úchyt rozšířím vzorec na ostatní záznamy, anóbrž mám použít nějaké dynamické doplňování, tak mu musím také věřit a ne že budu kontrolovat řádek po řádku! Je to asi stejně hloupé, jako nástroj pro odstraňování duplicit, který vám třikrát na stejném seznamu vypíše, že našel další duplicity.

Rychlá analýza
Vyberete oblast buněk s daty, klepnete na ikonku, a Excel nabídne možnosti zpracování – od formátování po grafy. Fajn záležitost, jen to využíti prostoru by chtělo doladit.

Excel 2013 - rychlá analýza
Excel 2013 – rychlá analýza

Samostatná okna pro sešity
Excel nikdy pořádně neuměl zobrazení na více monitorech. Excel 2013 se snaží o nápravu. Implementace je ale špatná (Microsoft stejně pitomě nezvládá více monitorů ve Windows 8). Problémem je přepínání mezi sešity klávesovou zkratkou, sešit otevřený z aplikace na sekundárním monitoru se otevře na primárním a spousty dalších kravin, které to celé shazují.

Touch Mode
V Excelu stupidní hračka, která nafoukne rozměry aplikace a stejně v daném režimu nic pořádně neuděláte. Jak mi sdělil kolega, simulace pravého tlačítka myši je nespolehlivá, neexistuje podpora pro událost Excelu, jakou je dvojklik a další.

Webové aplikace pro Excel
Microsoft přišel s dobrou myšlenkou, jak obohatit aplikace při využití HTML, javascriptu a API. OK. Nevytváříte ovšem svoje vlastní nadstavby tak jednoduše, musí být umístěny na Office Store. Situace je stejná, jako na Store pro samotná Windows 8. Bída s nouzí. V české sekci není lidově řečeno lautr nic. A je otázka, jak probíhá na Store schvalování. Ještě ve verzi Office Preview jsem zahlédl malinkatou aplikaci kalendáře zdarma. Dneska za tuhle blbůstku chtějí 40 Kč. Ano, je to málo, ale… Kalendář měl být v Excelu milý Microsofte odjakživa. Ale abych nekřivdil, třeba aplikace Bing Maps je zdarma a až na zmatené ovládání fajn.

PowerView
PowerView je zjednodušeně řečeno pokračovatelem Power Pivotu (samostatný doplněk zdarma, který pro mě představuje s odpuštěním barevný humbuk, jenž neumí víc než klasické kontingenční tabulky a Excel). Rád bych vám napsal o zkušenosti s PowerView (obzvláště s daty na mapách Bingu), ale nemohu. Tak trochu úmyslně většinu času trávím na notebooku s 2 GB RAM a to je pro PowerView málo.

64bitová verze
Vývojář: Změnilo se něco k lepšímu? Odpověď: Zavrtění hlavou, kyselý obličej a v hlavě komentář „k ničemu“. Ostatně tvrdím, že miliony buněk v Excelu jsou bezpředmětné, pro reálnou práci Excel nezvládá víc jak cca deset tisíc řádků a několik sloupců (maticové vzorce, výpočtová pole a položky aj. doslova zdechnou).

Suma sumárum
Nedoporučuji. Ani Office 2013, ani 365, natož Office RT. A o zkušenosti s Excel WebApp zase někdy příště.