Pravda o formátu buňky

Když učím Excel začátečníky, říkám, že formát buňky je jako make-up. Nemění povahu obsahu, pouze vzhled. Skutečnost přitom ukazuje řádek vzorců.

Vlastní formát buňky - datum
Vlastní formát buňky – datum
Formát buňky je jako make-up...
Formát buňky je jako make-up…

Stejně, jako to žena může přehnat s nevhodným líčením, může se uživatel Excelu ztrapnit a splakat nad výdělkem.

Nevhodné užití formátu buňky
Nevhodné užití formátu buňky

Reálně se věci v životě i v Excelu mají jinak, a my se pohybujeme na poli vědy i kouzel. Make-up spolu s oblečením možná nemění povahu ženy, každopádně ovlivňuje její chování (sebevědomí, chůzi, vystupování). V Excelu dokáží divy kouzelné formulky vlastního formátu. Na ochranu proti nim slouží protikouzla v podobě „formátovacích“ funkcí (HODNOTA.NA.TEXT, KČ aj.), jejichž výsledkem je text (textová forma čísla). Ještě větší moc má kouzelný plášť formátující obsah buňky jako text (Formát čísla: Text). Jeho síla je mnohem větší, než kouzlo neviditelnosti (známý formát ;;;).

Pokud bychom nahlédli do kuchyně pod pokličku XML, kde se samotné buňky připravují, zjistili bychom, že kuchař do kotlíku přidává špetku stylu buňky a okoření směs datovým typem. A právě styl buňky a přiřazený datový typ ve skutečnosti představují to, co vnímáme jako formát (viz článek Záhada zmrazené buňky).

Obsah buňky v Excelu jde vždy ruku v ruce s jejím formátem a dost dobře ho nelze z tohoto kontextu vyjmout. Formát buňky je jakýmsi zrcadlem, uvaděčem, tiskovým mluvčím. Může obsahu pomoci ve vnímání veřejností a nebo naopak skutečnost úmyslně či neúmyslně pokřivit, podobně, jako to dělají jiná média – grafy.

Excel formát buňky sleduje na každém kroku. Má ho připravený už při vstupu hodnoty či vzorce do buňky (pokud mu nezabráníte předformátováním na text) a bere ho v potaz při přebírání buněk prostřednictvím odkazů ve vzorcích (typicky pro datum).

Automatické přiřazení formátu po vstupu hodnoty
Automatické přiřazení formátu po vstupu hodnoty
Převzetí formátu odkazem ve vzorci
Převzetí formátu odkazem ve vzorci

Máte tušení, kolika vrstvami líčení projde číselná hodnota, než ji spatříte, a jaké je jejich pořadí (priorita)?

(1) Formát buňky: Text
(2) Funkce HODNOTA.NA.TEXT, KČ aj.
(3) Podmíněný formát
(4) Formát buňky
(5) Řádek vzorců
(6) Interní hodnota v Excelu
(7) Binární forma čísla

Vrstvy
Vrstvy make-upu pro datum

Číselné hodnoty mají vůbec divoký život. Pohybují se na horských drahách procesor – paměť – schránka a operační systém – Excel. Na cestách je čeká řada kontrol a úprav – zaokrouhlení, zařazení do kalendářního systému, převod mezi matematickým vyjádřením a logickými hodnotami PRAVDA/NEPRAVDA a další atrakce. Trochu pubertálně se dá říci, že když je správně nakopnete, vrátí se vám opálené a s banánem v ruce.